• Polish
  • English
Start arrow Papier Mache arrow Historia arrow Historia Papier Mache
Historia Papier Mache Drukuj

Papier Mache (dosłownie "przeżuty papier") - dzięki licznym zastosowaniom zyskał popularność na całym świecie. Robiono z niego dekoracyjne profile, gzymsy, meble, ludowi artyści tworzyli kolorowe wyroby.

Papier wynaleziono w Chinach w II wieku n.e., i mniej więcej w tym czasie zaczęto stosować papier mache jako dobry sposób na ponowne wykorzystanie materiału, który był wtedy drogi i trudno dostępny. Papier mache odznaczał się bardzo korzystnym stosunkiem wytrzymałości do masy, a po polakierowaniu służył Chińczykom m. in. do robienia hełmów.Technika papier mache dotarła z czasem do Samarkandy i Maroka, skąd rozprzestrzeniła się dalej. W X wieku znano już ją w Hiszpanii, Niemczech, we Francji, Włoszech, w Persji i Indiach.

Francuscy rzemieślnicy byli pierwszymi, którzy dostrzegli duże możliwości papier mache. Robili z niego kubki i tabakierki, wykorzystywali jako imitację stiuków i gipsu. W Anglii rozdrobniony papier, lub kilka arkuszy sklejonych razem formowano, wypiekano i czasami pokrywano laką - tak jak wyroby japońskie.

W latach siedemdziesiątych XVIII wieku produkcja papier mache była jednym z najważniejszych rzemiosł w Środkowej Anglii. Robiono z niego tace, stoły, krzesła, podstawy lamp, kinkiety, półki na książki, ścianki powozów, świeczniki, parawany, ramy łóżek i inne. Najczęściej na czarnym tle pojawiały się wzory kwiatowe i czasami papier mache był pozłacany lub inkrustowany masą perłową. We Francji i w Niemczech bardzo popularne były meble z papier mache. Również w Ameryce, Rosji i Skandynawii znano ten materiał - w 1793 roku w Norwegii zbudowano z niego cały kościół, który stał przez 37 lat.

Około stu lat trwał w Europie okres największej popularności papier mache i zaczął przygasać około 1870 roku. Zaprzestano masowej produkcji, jednak ręcznie robiony papier mache przetrwał do dziś.

tagi: